Răspuns :
a)A=l².
P=4l
64=4l
l=64/4
l=16m
A=16²=256(m²)
b)1m²=16*5=80kg vinete.
Deci:
1m²------80kg
256m²-----xkg
x=256*80/1=2048kg de vinete pe intreaga parcela.
c) 1kg-----1,5lei
2048kg-----xlei
x=20480*1,5/1=30720lei- suma de bani incasata de proprietar dupa ce a vandut intreaga cantitate de vinete.
Bafta!
P=4l
64=4l
l=64/4
l=16m
A=16²=256(m²)
b)1m²=16*5=80kg vinete.
Deci:
1m²------80kg
256m²-----xkg
x=256*80/1=2048kg de vinete pe intreaga parcela.
c) 1kg-----1,5lei
2048kg-----xlei
x=20480*1,5/1=30720lei- suma de bani incasata de proprietar dupa ce a vandut intreaga cantitate de vinete.
Bafta!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!