👤

Tata a cumpărat din piață banane cu 5lei/ kg portocale cu 3 lei/ kg și mandarine cu 6 lei /kg plătind în total 60 de lei . Cati lei a dat pe banane daca a cumparat o cantitate de portocale de 3 ori mai mica decat cea de banane si de 2 ori mai mica decat cea de mandarine?