Răspuns :
Cosurile costa impreuna: 63+27=90 lei=10kg
Pret pe kg: 90:10 = 9 lei pe un kg.
Stiind ca al doilea cos costa 63 de lei, impartim 63 la noua ca sa afla cate kg sunt in el: 63:9 =7 kg sunt in al doi-lea cos.
Pret pe kg: 90:10 = 9 lei pe un kg.
Stiind ca al doilea cos costa 63 de lei, impartim 63 la noua ca sa afla cate kg sunt in el: 63:9 =7 kg sunt in al doi-lea cos.
2 cosuri cu fructe = 10 kg
27 lei + 63 lei = 90 lei → valoreaza cele 10 kg de fructe
90 lei : 10 = 9 lei costa un kg de fructe
27 lei : 9 lei = 3 kg de fructe sunt in primul cos
63 lei : 9 lei = 7 kg de fructe sunt in al doilea cos
27 lei + 63 lei = 90 lei → valoreaza cele 10 kg de fructe
90 lei : 10 = 9 lei costa un kg de fructe
27 lei : 9 lei = 3 kg de fructe sunt in primul cos
63 lei : 9 lei = 7 kg de fructe sunt in al doilea cos
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!