Răspuns :
1.Lei o prăjitură : 10-7=3
2.Lei 2 înghețate : 7-3=4
3.Lei o înghețată : 4:2=2
Răspuns : 2 lei o înghețată și 3 lei o prăjitură
2.Lei 2 înghețate : 7-3=4
3.Lei o înghețată : 4:2=2
Răspuns : 2 lei o înghețată și 3 lei o prăjitură
Metoda comparatiei
2 inghetate ...............1 prajitura ........7 lei → relatia 1
2 inghetate ...............2 prajituri ........10 lei → relatia 2
___________________________________
→ scad din relatia 2 relatia 1
10 lei - 7 lei = 3 lei → costa o prajitura
Din relatia 2 inghetate ...............1 prajitura ........7 lei, inlocuiesc pretul prajiturei si aflu pretul inghetatelor
7 lei - 3 lei = 4 lei → costa cele 2 inghetate
4 lei : 2 = 2 lei → costa o inghetata
Verific: 2 x 2 lei + 3 lei = 7 lei
2 inghetate ...............1 prajitura ........7 lei → relatia 1
2 inghetate ...............2 prajituri ........10 lei → relatia 2
___________________________________
→ scad din relatia 2 relatia 1
10 lei - 7 lei = 3 lei → costa o prajitura
Din relatia 2 inghetate ...............1 prajitura ........7 lei, inlocuiesc pretul prajiturei si aflu pretul inghetatelor
7 lei - 3 lei = 4 lei → costa cele 2 inghetate
4 lei : 2 = 2 lei → costa o inghetata
Verific: 2 x 2 lei + 3 lei = 7 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!