Răspuns :
a)12:3=4lei(un cartof)
4×5=20leI(5 cartofi)
b)20÷4=5lei (un cablu)
35÷5=7cabluri (care pot fi cumpărate cu 35 de lei)
4×5=20leI(5 cartofi)
b)20÷4=5lei (un cablu)
35÷5=7cabluri (care pot fi cumpărate cu 35 de lei)
[tex]3 kg = 12lei \\ 5kg = x \: lei \: = > \frac{3}{ 5} = \frac{12}{x} = > x = 60 \div 3 = > x = 20 lei[/tex]
Si la urmatoarea faci la fel, folosesti regula de 3 simpla
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!