Pentru a oferi copiilor dintr-o tabara un desert bogat in vitamine,s-au cumparat 90 kg de mere si 15 kg de banane,care au costat in total 330 lei.Cati lei costa kilogramul de mere,stiind ca un kilogram de banane costa 4 lei?
90 kg mere+15 kg banane=330 lei 1 kg banane=4 lei 15•4=60 lei 90 kg.de mere=330-60=270 lei 1 kg de mere=270 lei:90=3 lei kg. Răspuns:3 lei (costa kilogramul de mere)
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Evaluare Națională: Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!