👤

care este pretul merelor daca pentru 3,5kg s-au platit 36 lei si 75 bani? Ajutatima va rog

Răspuns :

36,75:3,5=367,5:35=10,5 lei pe kg
36,75 lei : 3,5 = 367,5 : 35 = 10,5
                          35
                         ==
                            17
                            00                     R:  1 kg de mere costa 10,5 lei
                           ===
                             175
                             175
                             ====
                                  -