Răspuns :
3,2 kg căpșune.............21,92 lei
1 kg căpșune.................. X lei
————————————————
3,2 • x = 1 • 21,92
3,2x = 21,92
x = 21,92 : 3,2
x = 6,85.
Răspuns : 1 kg de căpșune costă 6,85 lei.
1 kg căpșune.................. X lei
————————————————
3,2 • x = 1 • 21,92
3,2x = 21,92
x = 21,92 : 3,2
x = 6,85.
Răspuns : 1 kg de căpșune costă 6,85 lei.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!