👤

Mama a cumparat 3,2 kg capsune cu 21, 92 lei .
cat costa 1 kg de capsune


Răspuns :

21,92:3,2kg=6,85kg costă un kilogram de căpşune.
3,2 kg căpșune.............21,92 lei
1 kg căpșune.................. X lei
————————————————
3,2 • x = 1 • 21,92
3,2x = 21,92
x = 21,92 : 3,2
x = 6,85.
Răspuns : 1 kg de căpșune costă 6,85 lei.