👤

Daca 7 metri de pânză costă 105 lei, cât costă 6,5 metri ? AJUTOOOOOR!!!DAU COROANA SI MULTUMIRI!!!!!VA ROG !!!! REPEDE!!!!!MULTUMESC!!!!!!

Răspuns :

7 m  ---   105 lei   =>  1m de panza costa 105 lei :7 = 15 lei
                              6,5 m de panza costa  15 lei * 6,5 = 97,5 lei

7m------------------ 105 lei

6,5 m-------------- x lai

x=6,5x105 : 7=97,5 lei