👤

Dacă Ioana a cumpărat o pâine, de 2,50 lei și 3 kg de cartofi la 2,40 lei(kilogramul) atunci ea a plătit suma de ..... lei ??
PS. Rezolvarea completă, nu doar rezultat. Mulțumesc mult !❤


Răspuns :

(1) cat costa 3 kg de cartofi ... 
                             3 * 2,40 = 7,20 (lei)
(2) cat costa cumparaturile la un loc ...
                           2,50 lei + 7,20 lei = 9,70 lei 

2,40 • 3 = 7,20 ( lei pentru cartofi )

2,50 lei + 7,20 lei = 9,70 lei