👤

inventati 2 probleme si rezolvatiile,problemele trebuie sa fie metoda reducerii la unitate.DAU COROANA E URGENT!

Răspuns :

1)Știind că 5 caiete costa 20 lei,aflați cat costa 25 caiete?
5 caiete.................20lei
1caiet.................20:5=4 lei
25 caiete.........25×4=100 lei
2)Maria plătește pentru un meniu , intr un concediu de o săptămână, 280lei .
Cât costă pe zi un meniu?
7zile.........280lei
1zi.................x lei
x=280:7
x=40lei