Răspuns :
Metoda comparatiei
5 caiete ..........7 pixuri..............10 creioane ......... 55 lei relatia ( 1)
5 caiete...........3 pixuri................5 creioane...........30 lei relatia ( 2)
1 caiet ............2 pixuri................4 creioane...........16 lei relatia ( 3) l ( x 5)
5 caiete..........10 pixuri.............20 creioane...........80 lei relatia ( 4)
______________________________________________
→scadem pe (2) din (1); dar si( 1) din (3 )
4 pixuri........5 creioane...........25 lei l × 2
3 pixuri.......10 creioane..........25 lei
___________________________________
8 pixuri......10 creioane.......50 lei
3 pixuri.......10 creioane.... .25 lei
_________________________
5 pixuri........../..........25 lei
25 : 5 = 5 lei costa un pix
Din relatia 3 pixuri.....10 creioane .......25 lei, inlocuim valoarea pixurilor
25 lei - 3 × 5 lei = 25 lei - 15 lei = 10 lei costa 10 creioane
10 lei : 10 = 1 leu costa un creion
1 caiet ............2 pixuri................4 creioane...........16 lei
16 lei - 2 × 5 lei - 4 × 1 leu = 16 lei - 10 lei - 4 lei = 2 lei costa 1 caiet
5 caiete ..........7 pixuri..............10 creioane ......... 55 lei relatia ( 1)
5 caiete...........3 pixuri................5 creioane...........30 lei relatia ( 2)
1 caiet ............2 pixuri................4 creioane...........16 lei relatia ( 3) l ( x 5)
5 caiete..........10 pixuri.............20 creioane...........80 lei relatia ( 4)
______________________________________________
→scadem pe (2) din (1); dar si( 1) din (3 )
4 pixuri........5 creioane...........25 lei l × 2
3 pixuri.......10 creioane..........25 lei
___________________________________
8 pixuri......10 creioane.......50 lei
3 pixuri.......10 creioane.... .25 lei
_________________________
5 pixuri........../..........25 lei
25 : 5 = 5 lei costa un pix
Din relatia 3 pixuri.....10 creioane .......25 lei, inlocuim valoarea pixurilor
25 lei - 3 × 5 lei = 25 lei - 15 lei = 10 lei costa 10 creioane
10 lei : 10 = 1 leu costa un creion
1 caiet ............2 pixuri................4 creioane...........16 lei
16 lei - 2 × 5 lei - 4 × 1 leu = 16 lei - 10 lei - 4 lei = 2 lei costa 1 caiet
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!