👤

doua bucati de stofa de aceeasi calitate au costat impreuna 238 lei.cati lei a costat fiecare bucata daca una a avut 8 m,iar cealalta 9m?

Răspuns :

9m+8m=17m
238 lei:17=14 lei 1 m
14×9=126 lei
14×8=112 lei