Răspuns :
a) Andrei si Alin cumpara baloane in 3 culori: rosu, galben si albastru. Andrei cheltuie 500lei, iar Alin 100lei. Cat au platit pe fiecare set de baloane stiind ca acestea au avut acelasi pret?
500lei+100lei=600lei
600lei: 3= 200lei pe fiecare culoare
b) Pentru un eveniment se cumpara trandafiri in doua transe. Prima data se cheltuie 500lei, iar a doua oara 100lei. Stiind ca trandafiri sunt asezati in 3 vaze, in mod egal, sa se afle cat costa trandafirii dintr-o vaza?
500lei+100lei=600lei
600lei: 3= 200lei trandafirii dintr-o vaza
500lei+100lei=600lei
600lei: 3= 200lei pe fiecare culoare
b) Pentru un eveniment se cumpara trandafiri in doua transe. Prima data se cheltuie 500lei, iar a doua oara 100lei. Stiind ca trandafiri sunt asezati in 3 vaze, in mod egal, sa se afle cat costa trandafirii dintr-o vaza?
500lei+100lei=600lei
600lei: 3= 200lei trandafirii dintr-o vaza
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!