5 kg de struguri si 7 kg de pere costa 83,20 lei.Cat costa 1 kg de struguri si 1 kg de pere,daca pentru 10 kg de struguri si 12 kg de pere costa 153,70 lei
x pret /kg struguri y pret/kg pere 5x+7y=83,20(1) 10x+12y=153,70|:2 5x+6y=76,85(2) (1)-(2) y=6,35 5x+6×6,35=76,85 5x=76,85-38,10 5x=38,75 x=7,75 verif 77,5+76,2=153,7
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!