Răspuns :
Daca 6 dictionare costa 600 lei =>600:6=100lei un dictionar
100x28=2800 lei
28 dictionare=2800lei
100x28=2800 lei
28 dictionare=2800lei
6 dictionare..................................600 lei
28 de dictionare ............................ ? lei
600 lei : 6=100 lei ⇒un dictionar costa 100 lei
28 · 100 lei =2800 lei ⇒28 dictionare costa 2800 lei
28 de dictionare ............................ ? lei
600 lei : 6=100 lei ⇒un dictionar costa 100 lei
28 · 100 lei =2800 lei ⇒28 dictionare costa 2800 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!