Răspuns :
2 înghețate......1 prăjitură......7 lei
2 înghețate.......2 prăjituri.....10 lei
/........1 prăjitură=3 lei
2 înghețate+3 lei=7 lei
2 înghețate=7-3=4 lei
1 înghețată=4:2=2 lei
2 înghețate.......2 prăjituri.....10 lei
/........1 prăjitură=3 lei
2 înghețate+3 lei=7 lei
2 înghețate=7-3=4 lei
1 înghețată=4:2=2 lei
2 i.................1p...............7lei
1i=?lei
2p=?lei
2i.................2p.................10lei
diferenta de pret este data de nr prajiturilor
/...............2p-1p=1p..........10 lei-7lei=3lei
1p ........costa 3 lei
inlocuim intr-un enunt
2i............1px3lei=3lei.................7lei
2i..........costa.......... 7lei-3lei=4lei
.2i=4lei
1i=4lei:2 =2lei
R;1 i=3lei
1p=2lei
.1i=2lei.....
1i=?lei
2p=?lei
2i.................2p.................10lei
diferenta de pret este data de nr prajiturilor
/...............2p-1p=1p..........10 lei-7lei=3lei
1p ........costa 3 lei
inlocuim intr-un enunt
2i............1px3lei=3lei.................7lei
2i..........costa.......... 7lei-3lei=4lei
.2i=4lei
1i=4lei:2 =2lei
R;1 i=3lei
1p=2lei
.1i=2lei.....
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!