👤

Iulia a cumpărat la început de an şcolar 28 de creioane şi 8 caiete. Fiecare creion a costat 4 lei, iar toate creioanele au costat cât toate caietele. Cat a costat un caiet?

Răspuns :

24×4=96( lei creioane total)
96:8=12(lei caietu)
24 *4=96 ( lei toate caietele )
96 : 8 =12 ( un caiet )  


Sper ca te-am ajutat !!