👤

Pentru 4 acadele si 3 ciocolate,mama a platit 20 de lei. In alta zi a cumparat 4 acadele si 5 ciocolate si a platit 28 de lei. Cat costa o acadea? Dar o ciocolata?
Problema trebuie pusa in exercitiu
Plss
Dau 20 de puncte +coroana+multumesc!
E urgent!!!


Răspuns :

4a+5c=28-
4a+3c=20
----------------
/      2c=8=>c=8:2=>c=4 lei costa o ciocolata

4a+5x4=28
4a=28-20
a=8:4
a=2 lei costa o acadea

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!


Go Learns: Alte intrebari