Mergi la un magazin si cumperi 15 kg de cartofi pe care achiti 30 de lei.Ce suma a achitat prietenul tau daca a cumpărat 13 kg de cartofi de același fel? Metoda reducerii la unitate!
15 kg de cartofi- 30 de lei. Pentru a afla cât costa 13 kg de cartofi, trebuie sa aflam cât costa un kg de cartofi. 30:15=2 lei costa un kg de cartofi. 2×13=26 Raspuns- 13 kg de cartofi costa 26 de lei. Sper ca te-am ajutat! Bafta în continuare la teme!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!