Răspuns :
4 carti ........6 caiete ......324 lei
8 carti ..........6 caiete ........292 lei
8-4 = 4 ( carti )
324 Lei -292 lei = 32 lei ( cele 4 carti )
32 : 4 = 8 lei ( o carte )
8 *8lei =64lei ( cele 8 carti )
292 lei - 64 lei =228 lei ( cele 6 caiete )
228 lei : 6 = 38 lei ( un caiet )
Verificam :
8*8 lei+ 6* 38 lei =292 lei
8 carti ..........6 caiete ........292 lei
8-4 = 4 ( carti )
324 Lei -292 lei = 32 lei ( cele 4 carti )
32 : 4 = 8 lei ( o carte )
8 *8lei =64lei ( cele 8 carti )
292 lei - 64 lei =228 lei ( cele 6 caiete )
228 lei : 6 = 38 lei ( un caiet )
Verificam :
8*8 lei+ 6* 38 lei =292 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!