Răspuns :
2 kg b...3 kg p...19 lei ×2
4 kg b...2 kg p...26 lei
4 kg b...6 kg p...38 lei
4 kg b...2 kg p...26 lei
4 kg p...12 lei
1 kg p...12:4
1 kg p...3 lei
2 kg b... 3×3lei...19 lei
2 kg b...9 lei...19 lei
2 kg b...19-9
2 kg b...10 lei
1 kg b...10:2
1 kg b...5 lei
Raspuns:
1 kilogram de banane costa 5 lei
1 kilogram de portocale costa 3 lei
4 kg b...2 kg p...26 lei
4 kg b...6 kg p...38 lei
4 kg b...2 kg p...26 lei
4 kg p...12 lei
1 kg p...12:4
1 kg p...3 lei
2 kg b... 3×3lei...19 lei
2 kg b...9 lei...19 lei
2 kg b...19-9
2 kg b...10 lei
1 kg b...10:2
1 kg b...5 lei
Raspuns:
1 kilogram de banane costa 5 lei
1 kilogram de portocale costa 3 lei
2kg banane...3kg portocale → 19 lei
4 kg banane...2kg portocale → 26 lei
4kg banane...6kg portocale → 38(x2) lei
4kg banane...2kg portocale → 26 lei
(6-2)=4 portocale → (38-26)= 12(4 portocale)
12:4=3 lei un kg(portocale)
(19-9):2=5kg(banane)
Kg banana = 5 lei
Kg portocala = 3 lei
4 kg banane...2kg portocale → 26 lei
4kg banane...6kg portocale → 38(x2) lei
4kg banane...2kg portocale → 26 lei
(6-2)=4 portocale → (38-26)= 12(4 portocale)
12:4=3 lei un kg(portocale)
(19-9):2=5kg(banane)
Kg banana = 5 lei
Kg portocala = 3 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!