👤

La in supermarket s au vandut intr o zi 32 kg de banane si 86 kg de portocale incasandu se 536 lei . A doua zi s au vandut 96 kg de banane si 52 kg de portocale incasandu se 784 lei.Cati lei Costa un kg de banane?Cati lei Costa un kg de portocale?

Răspuns :

(1)32 kg banane.....86 kg porto........536 lei
(2)96 kg  banane....52 kg porto........784 lei
Inmultim rindul (1) cu 3 si avem
(3)96 kg banane .....258 kg porto......1608 lei
Scadem ultimul rind format cu al doilea (3)-(2) =258-52 kg porto = 1608-784 lei
206 kg porto = 824 lei  => 1 kg porto = 824:206 = 4 lei
Inlocuim in rindul (1) porto si avem : 32 kg banane +86 x 4 lei =536 lei
Adica 32 kg banane = 536lei-344lei =192 lei
1 kg banane = 192:32 = 6 lei
1 kg banane=6 lei; 1 kg portocale = 4 lei