Pt cantina unei grădinițe s-au cumpărat intr-o zi 4 tarte și 10 minitorturi și s-au plătit 132 lei. In alta zi, s-au cumpărat 9 tarte și 10 minitorturi de același fel , pt care s-au plătit 172 lei. Află cât costă fiecare produs.
4t. ..........10 m. ..........132 9t. ..........10 m. ..........172 --------------------------------- 5 t. ......../. ................40 40:5 = 8 lei costă o tarta 132-8×4 = 132-32 =100 lei costă 10 mini torturi 100:10 = 10 lei costă un mini tort ..
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!