2m. ........5p. ........26 /×3
6m. ......7p. .........46
---------------------------
6m. ..........15 p. .........78
6m. ..........7p. ...........46
////.............8p. ...........32 lei
32:8 = 4 lei costă un kg de pere
26 -5×4 = 26-20 =6 lei costă 2 kg de mere
6:2 = 3 lei costă un kg de mere