👤

Cat costa un kg de mere si unul de pere folosind metoda comparatiei

Cat Costa Un Kg De Mere Si Unul De Pere Folosind Metoda Comparatiei class=

Răspuns :

2m. ........5p. ........26 /×3

6m. ......7p. .........46
---------------------------
6m. ..........15 p. .........78
6m. ..........7p. ...........46
////.............8p. ...........32 lei
32:8 = 4 lei costă un kg de pere
26 -5×4 = 26-20 =6 lei costă 2 kg de mere
6:2 = 3 lei costă un kg de mere





mere 9 lei                                              m. sunt merele
pere 6 lei                                               p. sunt perele
2kg m. + 6kg m.=8kg m.                    
5kg p. + 7kg p. =12kg p.
26lei+46lei=72lei
72lei : 8kg m. =9lei costă merele
72lei: 12kg p. = 6lei costă perele