👤

Compune o problemape care sa o rezolvi printr o singura operatie.foloseste informatiile din imagine. 12 lei pasta de dinți și periuță de dinți cu de 3 ori mai puțin


Răspuns :

la magazin o pasta de dinti costa 12 lei , iar o periuta de 3 ori mai putin , cat costa amandoua 
12+(12/3)=12+4=16 lei