Răspuns :
3 kg cirese ................. 4 kg.caise ..........................46 lei / x 2
2 kg cirese ................. 3 kg caise...........................33 lei / x 3
...............................................................................................
6 kg cirese ................. 8 kg.caise ..........................92 lei
6 kg cirese ................. 9 kg.caise ..........................99 lei
...............................................................................................
9 kg.caise - 8 kg.caise = 99 lei - 92 lei
1 kg caise = 7 lei
3 kg cirese + 4 kg caise = 46 lei
3 kg cirese + 4 x 7 lei = 46 lei
3 kg cirese = 46 lei - 28 lei = 18 lei
1 kg cirese = 18 lei : 3 = 6 lei
2 kg cirese ................. 3 kg caise...........................33 lei / x 3
...............................................................................................
6 kg cirese ................. 8 kg.caise ..........................92 lei
6 kg cirese ................. 9 kg.caise ..........................99 lei
...............................................................................................
9 kg.caise - 8 kg.caise = 99 lei - 92 lei
1 kg caise = 7 lei
3 kg cirese + 4 kg caise = 46 lei
3 kg cirese + 4 x 7 lei = 46 lei
3 kg cirese = 46 lei - 28 lei = 18 lei
1 kg cirese = 18 lei : 3 = 6 lei
3 kg(cirese) + 4 kg( caise) = 46 lei
3 kg(cirese) + 4 x 7 = 46 lei
3 kg (cirese)= 46 lei - 28 lei = 18 lei
1 kg (cirese) = 18 lei : 3 = 6 lei
3 kg(cirese) + 4 x 7 = 46 lei
3 kg (cirese)= 46 lei - 28 lei = 18 lei
1 kg (cirese) = 18 lei : 3 = 6 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!