👤

Pentru 4kg de capsuni si 5kg de cirese diana a platit 69 de lei.Pentru 3kg de capsuni si 4 de cirese de aceeasi calitate Corina a platit 54 lei. Cat costa un kg de capsuni si unul de cirese? Prin metoda comparatiei! Repede va rog! Dau coroana!

Răspuns :

4 kg capsuni.......5 kg cirese........69 lei /×3
3 kg capsuni.......4 kg cirese.........54 lei /×4

12 kg capsuni.......15 kg cirese........207 lei
12 kg capsuni.......16 kg cirese.........216 lei
________________________________(-)
..................................................1 kg cirese=9 lei

4 kg cap+5×9=69..
4 kg cap+45=69
4 kg cap=69-45
4 kg cap=24
1 kg cap=24:4
1 kg cap=6 lei