2kg mere....5kg pere....26lei |×6
6kg mere....7kg pere....46lei |×2
---------------------------------------------
12kg mere....30kg pere....156lei
12kg mere....14kg pere....92lei
-----------------------------------------------
..................16kg pere....64lei
64:16=2lei (costa un kg de pere)
5×2=10 lei (costa 5kg de pere)
26-10=16lei (costa 2kg mere)
16:2=8lei (costa 1kg de mere)
Răspuns: 1kg de mere costa 8lei, iar 1kg de pere costa 2lei.