Răspuns :
mama=900lei
1kg brânză =135 lei (2kg)
1kg lămâi=124lei (4kg)
_____________________
r=?
_____________________
m-2b-4l=r
900-135×2-124×4=r
r=124 lei
1kg brânză =135 lei (2kg)
1kg lămâi=124lei (4kg)
_____________________
r=?
_____________________
m-2b-4l=r
900-135×2-124×4=r
r=124 lei
900 lei → totalul de bani avuti
2 kg branza → 135 lei / kg → 2 × 135 = 270 lei cheltuiti pe branza ;
4 kg lamai → 124 lei / kg → 4 × 124 = 496 lei cheltuiti pe lamai ;
900 - (270 + 496 )
900 - 766 = 134 lei → a primit rest
2 kg branza → 135 lei / kg → 2 × 135 = 270 lei cheltuiti pe branza ;
4 kg lamai → 124 lei / kg → 4 × 124 = 496 lei cheltuiti pe lamai ;
900 - (270 + 496 )
900 - 766 = 134 lei → a primit rest
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!