La un supermarket s-au vandut intr-o zi 32 kg de banane si86 kg de portocale ,incasandu-se 536 lei.a doua zis-au vandut 96kg debanane si 52 kg de portocale incasandu-se 784 lei.cati lei costa un kg de banane? dar un kg de portocale? metoda comparatiei
32 kg b.....86 kg p.......536 lei/×3 96 kg b......52 kg p.......784 lei
96 kg b.......258 kg p......1608 lei 96 kg b.........52 kg p.......784 lei 1608-784=824 lei( 206 kg p) 258-52=206 kg p 824:206=4 lei un kg p 4×86=344 lei 536-344=192 192:32=6 lei un kg b
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!