Răspuns :
2 kg banane ..... 3 kg portocale ....19 lei (1)
4 kg banane ..... 2 kg portocale .... 26 lei (2)
Daca luam cantitati duble pentru primul rand (1), pretul se va dubla.Vom avea:
4 kg banane......6 kg portocale......38 lei
4k banane....... 2 kg portocale..... 26 lei
Deoarece avem aceeasi cantitate de banane, diferenta de pret apare datorita diferentei cantitatii de portocale,altfel spus:
6 kg-2 kg=4 kg portocale, care costa 38 lei-26 lei= 12 lei
1 kg portocale costa: 12:4= 3 lei
2 kg de portocale costa 2*3= 6 lei
4 kg banane costa 26 lei- 6lei= 20lei
1 kg banane costa :20:4= 5 lei
1 kg banane costa 5 lei,iar1 kg portocale costa 3 lei.
4 kg banane ..... 2 kg portocale .... 26 lei (2)
Daca luam cantitati duble pentru primul rand (1), pretul se va dubla.Vom avea:
4 kg banane......6 kg portocale......38 lei
4k banane....... 2 kg portocale..... 26 lei
Deoarece avem aceeasi cantitate de banane, diferenta de pret apare datorita diferentei cantitatii de portocale,altfel spus:
6 kg-2 kg=4 kg portocale, care costa 38 lei-26 lei= 12 lei
1 kg portocale costa: 12:4= 3 lei
2 kg de portocale costa 2*3= 6 lei
4 kg banane costa 26 lei- 6lei= 20lei
1 kg banane costa :20:4= 5 lei
1 kg banane costa 5 lei,iar1 kg portocale costa 3 lei.
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!