Răspuns :
15 kg cartofi .......... 12 kg varza ............ 69 lei
5 kg cartofi ........... 7 kg varza ............. 29 lei / x3
15 kg cartofi ...........21 kg varza ............ 87 lei
21 - 12 = 9 kg v. 87 - 69 = 18 lei
18 : 9 = 2 lei costa un kg de varza
7 x 2 = 14 lei costa 7 kg de varza
29 - 14 = 15 lei costa 5 kg de cartofi
15 : 5 = 3 lei costa un kg de cartofi
5 kg cartofi ........... 7 kg varza ............. 29 lei / x3
15 kg cartofi ...........21 kg varza ............ 87 lei
21 - 12 = 9 kg v. 87 - 69 = 18 lei
18 : 9 = 2 lei costa un kg de varza
7 x 2 = 14 lei costa 7 kg de varza
29 - 14 = 15 lei costa 5 kg de cartofi
15 : 5 = 3 lei costa un kg de cartofi
15 kg cartofi + 12 kg varza = 69 lei
5 kg cartofi + 7 kg varza = 29 lei
Impartim prima relatie la 3 si obtinem:
5 kg cartofi + 4 kg varza = 23 lei
Din cea de-a doua relatie o scadem pe cea obtinuta dupa ce am impartit prin 3 si obtinem:
5 kg cartofi + 7 kg varza - (5 kg cartofi + 4 kg varza) = 29 - 23
5 kg cartofi + 7 kg varza - 5 kg cartofi - 4 kg varza = 6 lei
3 kg varza = 6 lei
1 kg varza = 6:3
1 kg varza = 2 lei
Atunci 15 kg cartofi + 12x2 = 69 lei
15 kg cartofi = 69 - 24
15 kg cartofi = 45 lei
1 kg cartofi = 45:15
1 kg cartofi = 3 lei
5 kg cartofi + 7 kg varza = 29 lei
Impartim prima relatie la 3 si obtinem:
5 kg cartofi + 4 kg varza = 23 lei
Din cea de-a doua relatie o scadem pe cea obtinuta dupa ce am impartit prin 3 si obtinem:
5 kg cartofi + 7 kg varza - (5 kg cartofi + 4 kg varza) = 29 - 23
5 kg cartofi + 7 kg varza - 5 kg cartofi - 4 kg varza = 6 lei
3 kg varza = 6 lei
1 kg varza = 6:3
1 kg varza = 2 lei
Atunci 15 kg cartofi + 12x2 = 69 lei
15 kg cartofi = 69 - 24
15 kg cartofi = 45 lei
1 kg cartofi = 45:15
1 kg cartofi = 3 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!