Răspuns :
3a+4b=146
3a+7b=224
........................
/ 3b=78
b=78:3
b=26 (costa o masinuta)
3a+4×26=146
3a+104=146
3a=146-104
3a=42
a=42:3
a=14 (costa o mingie)
3a+7b=224
........................
/ 3b=78
b=78:3
b=26 (costa o masinuta)
3a+4×26=146
3a+104=146
3a=146-104
3a=42
a=42:3
a=14 (costa o mingie)
•3mi........4ma..........146lei
3mi........7ma...........224lei
--------------------------------------
/.............3ma...........78lei
1ma=?
78:3=26lei(1ma.)
4ma.=?
26lei×4=104lei(4ma.)
3mi.=?
146lei-104lei=42lei(3mi.)
1mi.=?
42lei:3=14lei(1mi.)
V:
14lei×3+26lei×7=224lei
3mi........7ma...........224lei
--------------------------------------
/.............3ma...........78lei
1ma=?
78:3=26lei(1ma.)
4ma.=?
26lei×4=104lei(4ma.)
3mi.=?
146lei-104lei=42lei(3mi.)
1mi.=?
42lei:3=14lei(1mi.)
V:
14lei×3+26lei×7=224lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!