Dragoș și Daria fac cumpărături de același fel. Dragoș cumpără 2kg de mere și 5kg de pere,plătind 26 lei.Daria cumpără 6kg de mere și 7kg de pere plătind 46 lei. Cat costă un kg de mere? Dar un kg de pere?
2 kg mere. ....5 kg pere. .......26 /×3 6 kg mere. ....7 kg pere. .......46 --------------------------'''------------- 6 kg mere. ........15 kg pere. ...78 6 kg mere. .......7 kg pere. ...46 ///////................8 kg pere. ....32 lei 32:8 = 4 lei un kg pere 7×4 = 28 lei patru kg pere 46-28 =18 lei șase kg mere 18:6 = 3 lei un kg mere
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!