👤

De la o cofetărie,Maia a cumpărat două înghețate si 4prajituri , plătind 26 lei . În altă zi, la același prețuri ,a cumpărat două înghețate si 6 prăjituri de același fel cu primele ,plătind 34 lei. Câți lei costa înghețata ? Dar prăjitura ? (Metoda comparației )

Răspuns :

I=inghetata
p-prajitura
facem sistem de ecuatii din cele 2 =
[tex] \left \{ {{2i+4p=26} \atop {2i+6p=34}} \right. [/tex]
o inmultim pe prima cu -1  =>[tex] \left \{ {{ -2i-4p=-26} \atop {2i+6p=36}} \right. [/tex]
si ramane 2p=10 si o prajitura ii 5 lei si din prima ecuatie scoatem inghetata 2i+20=26 in care o inghetata ii 3 lei