👤

Daca 5 kg de mere costa 40.000 lei,atunci 8 kg de mere costa...lei.

Răspuns :

1)40.000lei:5kg=8.000 lei 1 kg de mere
2)8.000leix8=64.000 lei 8 kg de mere
Facem 40.000:5 = 8000 pt a afla cat cpsta un kg. Si 8000*8=64000 adica cat a costat cele 8 kg