👤

Personalul unei grădinițe a cumpărat 3 mingi și 4 mașinuțe pentru care a plătit 146 lei după un timp sau mai cumpărat la același preț 3 mingi și 7 mașinuțe în valoare de 224 lei Cât costă o mașinuță dar o minge

Răspuns :

x=mingi  ;   y = masinute
3x+4y =146  l -
3x+7y =224
------------------------
/    3y =78
y =26 lei

3x+4*26 =146
3x +104 =146
3x =146-104 =43
x =14 lei