aflam mai intai cate kg de cartofi avem in total ,apoi cat s-a incasat pe toata cantitatea deci 200+300+400=900 ( kg cartofi) s-a incasat in total 200*3+300*2+400*1=600+600+400=1600(lei) cat costa in medie un kg? 1600:900=1,7 (lei ) succes !
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!