2. 2 inghetate..............................4 prajituri................. 26 lei
2 inghetate..............................6 prajituri.................34 lei
6-4= 2 prajituri
Diferenta de 34-26 = 8 lei reprezinta costul celor 2 prajituri
8 lei : 2 = 4 lei costa o prajitura
2 inghetate .......................................26 lei - 4 x 4lei(costul a 4 prajituri)
2 inghetate.........................................26 lei - 16 lei
2 inghetate.........................................10 lei
1 inghetata = 10 lei : 2 = 5 lei costa o inghetata
3. 3 enciclopedii..................5 dictionare......................120 lei
6 enciclopedii..................5 dictionare......................180 lei
6-3 enciclopedii..........................................................180-120 lei
3 enciclopedii................................................................60 lei
1 enciclopedie=.60 lei: 3 = 20 lei costa o enciclopedie
3 x20 lei.................................5 dictionare.................120 lei
60 lei......................................5 dictionare..................120 lei
5 dictionare..................120 lei - 60 lei = 60 lei
1 dictionar = 60 lei: 5 = 12 lei costa un dictionar