Răspuns :
o radiera costa 1 leu si un caiet tot un leu 15 caiete vor costa 15 lei
15 caiete +15 radieri =30 de lei
15 caiete +15 radieri =30 de lei
2 lei : 2= 1leu costă un caiet și tot 1 leu costă o radieră
15 caiete × 1 leu= 15 lei
15 radiere × 1 leu= 15 lei
Total 15 lei + 15 lei= 30 lei
Sper că te-am ajutat!
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!