Răspuns :
6 000 lei : 300 = 20 lei (costă 1 pix)
50 × 20 lei = 1 000 lei (costă 50 de pixuri)
50 × 20 lei = 1 000 lei (costă 50 de pixuri)
300= 6000 lei
Cât costa un pix ! 6000:300 = 20 lei / pix
Cât costa 50 pixuri = 20 x 50 = 1000 lei !
Merge și așa !
Deferența cantitatea 300 : 50 = 6 ori mai puțin
Cât costa 50 pixuri = 6000 : 6= 1000 lei
Cât costa un pix ! 6000:300 = 20 lei / pix
Cât costa 50 pixuri = 20 x 50 = 1000 lei !
Merge și așa !
Deferența cantitatea 300 : 50 = 6 ori mai puțin
Cât costa 50 pixuri = 6000 : 6= 1000 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!