👤

În trei lăzi sunt 101 kg de mere. În prima ladă sunt cu 7 kg mai mult decât în a doua ladă și de doua ori mai puțin decât în cea de-a treai ladă. Știind că 1 kg costă 4 lei, află cât costă kg de mere din fiecare ladă. Dau coroană și Mulțumesc!

Răspuns :

a + b + c =101
a= 7+b
c=2 * a = 2 * (7 + b)
Inlocuim:

(7 + b) + b + 2 * (7+b) = 101
21 + 4 * b = 101
4 * b =80
b =20 kg
a = 7 + 20 = 27 kg
c= 2 * 27 = 54 kg
Merele din lada a costa: 27 kg * 4 lei = 108 lei
Merele din lada b costa: 20 kg * 4 lei = 80 lei
Merele din lada c costa: 54 kg * 4 lei = 216 lei