Mai mulți elevi vor sa cumpere o minge . Dacă fiecare da câte 10 lei,mai trebuie 10 lei,iar dacă dau câte 12 lei rămâne un plus de 10 lei. Câți elevi vor sa cumpere mingea? Cât costa mingea? Câți lei trebuie sa des fiecare elev? * dau 15 puncte *
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!