Răspuns :
24 colegi +1 = 25 totalul culegerilor
24 - 12=13 culegeri ar mai trebui sa cumpere
Pentru cele 13 culegeri i-ar mai trebui 104 lei
104 lei : 13 =8 lei costa o culegere
Cu banii primiti reusea sa cumpere doar 12 culegeri
12 x 8 lei = 96 lei a primit Ionut de la mama sa
24 - 12=13 culegeri ar mai trebui sa cumpere
Pentru cele 13 culegeri i-ar mai trebui 104 lei
104 lei : 13 =8 lei costa o culegere
Cu banii primiti reusea sa cumpere doar 12 culegeri
12 x 8 lei = 96 lei a primit Ionut de la mama sa
Ionuț are 24 colegi
Cu el sunt 24+1=25 colegi
El avea bani doar pentru 12 culegeri
=>25-12 culegeri=104 lei
=>13 culegeri=104lei
Împărțim la 13
1 culegere=8lei
Banii primiți: 12*8=96lei
Cu el sunt 24+1=25 colegi
El avea bani doar pentru 12 culegeri
=>25-12 culegeri=104 lei
=>13 culegeri=104lei
Împărțim la 13
1 culegere=8lei
Banii primiți: 12*8=96lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Pe curând și nu uitați să ne adăugați la favorite!